Václavák bouřil největší demonstrací po převratu. Petře, národ se ti vzepře!
3. září 2022 14:25
FOTO – iportaL24cz/Roman Blaško
AKTUALIZOVÁNO
Tímto vzkazem ukončila svůj výstup na protivládní demonstraci na Václavském náměstí poslední vystupující advokátka Jana Zwyrtek Hamplová. Největší »úspěch« si vysloužil právě nepřítomný premiér Petr Fiala (ODS), když moderátoři citovali jeho reakci na CNN Prima News, že zaplněné Václavské náměstí je »akcí proruských sil«. Na tato slova reagovalo náměstí smíchem a pískotem, následně lidé začali skandovat, že chtějí jeho demisi. Toto slovo bylo vlastně nejčastějším výrazem.
»Každý má právo vyjádřit své postoje i demonstrovat. To je demokracie a tak se na to dívám. Nemám informace, jak demonstrace probíhá. Je ale jasné, že ruská propaganda a dezinformační kampaně se na našem území objevují opakovaně. A někdo jim prostě podléhá,« dodal Fiala pro Českou televizi. Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík, který v tu chvíli přišel na podium, na to reagoval, že premiér Fiala je hňup.
Další demonstrace 28. září
»Požadujeme okamžitou demisi vlády. Požadujeme zřízení dočasné vlády odborníků a vypsání předčasných voleb. Pokud vláda nepodá demisi do 25. září, na celorepublikové demonstraci 28. září vyhlásíme právo na odpor podle Ústavy ČR a vyhlásíme nátlakové akce. Už nyní jednáme s odbory, podnikateli, zemědělci, starosty, dopravci a dalšími organizacemi na vyhlášení stávky,« uvedli na konci demonstrace v 17.30 pořadatelé.
Nejvážnější problém je cena energií
Prvním řečníkem byl expert Vladimír Štěpán, který má více než 30leté zkušenosti v energetice. Lidem představil řešení pro levnou elektřinu a levný plyn. »Tato vláda má podle mě za cíl co nejvyšší ceny energie v celé Evropě, nejlépe na světě. V elektřině jsme to už dosáhli, přijdete o úspory. Důsledek je, že když jste platili za plyn 30 tisíc, budete platit 200 tisíc; když jste platili za elektřinu 50 tisíc, budete platit až 400 tisíc za rok. K tomu ještě důsledek vysokých cen, neuvěřitelně vysoká inflace, vám seberou úspory. A na závěr přijde nová daň. V listopadu 1989 tu lidé cinkali klíčkama, klíčkama od svých bytů, protože jsme měli sympatie na Západ. Teď se to nasčítá, a když něco neuděláme, tak ty klíče odevzdáme našim západním sousedům… K tomu slouží vysoké ceny energií, inflace a daně, které chystají,« varoval před dalším možným vývojem.
Ale nabídl i řešení: »Kupujeme na burze, musíme sehnat plyn odjinud. Na začátku roku jsem říkal – pošlete mě do Ruska, přivezu vám levný plyn. Podívejte se, co dělá Itálie, Francie, Rakousko, Německo, Maďarsko a Bulharsko! Cestou je zlepšení kvality řízení státu politiky. Ať mě pošlou do Maďarska za Orbánem, on má levný plyn, my zase levnou elektřinu.«
Také další odborník na energetiku Ivan Noveský kritizoval vládu. »V roce 1989 jsme byli plynárenská velmoc. My jsme byli i energetická velmoc. My jsme byli úplně soběstační. Před 32 lety Václav Havel řekl ‚naše země nevzkvétá‘ a my musíme po 32 letech říci, že naše země umírá. Energetika, to je krev pro průmysl. Bez energie tato republika umře. A proto jsme dnes tady, protože si myslíme, že toto se musí změnit. Vyrábíme si dost vlastní elektřiny a nemusíme se spoléhat na elektřinu z Lipské burzy. Je to zcela absolutní nesmysl. O té burze tady kolují určité fámy. Pokud někdo vyrábí elektřinu za 25 haléřů a pak ji prodává za 20 korun, tak to není nic jiného než zlodějna,« uvedl s tím, že žádá, aby se »prodávala elektřina za čtyři koruny za kilowatthodinu a zemní plyn za 15 korun kubík. Bojujme za to, ať Česká republika neumře, ať vzkvétá. Bez energie jsme mrtví.«
Ve vládě jsou lidi bez odbornosti
Ostré vystoupení proti vládě zahájil bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek tím, že ani on nevynechal kritiku premiéra, který před pár dny na Zemi živitelce prohlásil, že požadavky na dosažení plné potravinové soběstačnosti ČR jsou nerealistické. »Výstup pana premiéra byl směšný. Jeho vystoupení ukazovalo jeho úroveň. Ani si nedokáže vybrat kolem sebe lidi, aby mu napsali pár vět, které dávají smysl. Jeden blábol za druhým. Urážel zemědělce. A nejen zemědělce, ale vás všechny,« řekl Jandejsek.
Pustil se ale do vlády celé. »Jsou to lidi bez odbornosti. Jsou to hospodářští negramoti. Pro nás všechny je to velký problém. My máme schopné a pracovité lidi, ale kvůli jejich řízení se dostáváme do obrovských problémů. Jestliže vzrůstají ceny energií o stovky procent a jestliže hnojiva jsou čtyřikrát dražší a pokud ceny obalů stojí o 80 až 90 procent víc, tak kolik může stát potravina. Potravina dneska stojí o 80 procent víc. Přece si nemůžeme dovolit, aby vás špatné řízení vysávalo od vašich úspor. Česká podpora zemědělství je špatně nasměrována. Podporu dostávají lidé, kteří ve skutečnosti v zemědělství nic neprodukují. Proto potraviny nejsou levnější, jak si přejeme. Pokud si široké vrstvy nemůžou koupit, jaké potraviny potřebují, tak dojde k tomu, co se stávalo už ve starověku a ve středověku. Lidé prostě vyjdou a udělají něco pro to, aby se nasytili. My musíme dávat prostředky tam, kde můžeme očekávat příjmy do státního rozpočtu a dostatek potravin! Od roku 1989 nepamatuji jediného ministra, který by řídil zemědělství tak, aby prospívalo obyčejným lidem,« doplnil Jandejsek.
»Fialova vláda vás vede do bankrotu a dělá to v cizí prospěch! Jsme tu proto, že si uvědomujeme, že Fialova vláda jednoznačně vede rodiny, firmy, města, kraje, zemi, tento stát do chudoby a do bankrotu. Je to úplně jednoznačně vidět. V čí prospěch to Fialova vláda dělá? V prospěch Berlína, Ameriky, Bruselu? V čí prospěch? Na to se musíme ptát. Když si uvědomíme, že je to jistě v cizí prospěch, tak je potřeba říct, že musíme začít konat!« řekl mj. expert na dopravu a vodohospodářství Jan Skalický.
Hloupí, navedení, zaplacení?
»Fiala je hňup. Fialo, nejsem žádný ruský troll. Ještě dávno před listopadem 1989 jsem protestoval proti ruské okupaci této země. Fialo, nezasloužíš si vést tuto republiku! Když někdo něco udělá špatně, tak se u nás na Moravě říká, že je hloupý, navedený nebo zaplacený. Nechám na vašem uvážení, co platí pro premiéra Fialu a jeho ministry. Jestli jsou tedy hloupí, nebo navedení nebo zaplacení nebo jestli to třeba není tak, že jsou hloupí, navedení a ještě zaplacení?« ptal se z podia již zmiňovaný Ševčík.
Předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová v úvodu uvedla, že na Václaváku se podle médií a policie sešlo 50 až 70 tisíc lidí. »A Česká televize neuvádí jako vždy nic. Je nás tu ale daleko víc než 100 tisíc. I nad pódiem je absolutně plno. Jestli této vládě od samého počátku chybí to nejdůležitější, a to je odvaha, tak nám tady ne. Díky!« dodala směrem k protestujícím.
»Vláda vykřikuje, že jsme ve válce a musíme tudíž přinášet oběti. My nejsme ve válce. My jsme jen obětí vašich naprosto nesmyslných válečnických choutek. Chceme v čele státu představitele, kteří jsou hrdí na svoji vlast, váží si jejích občanů a jsou si vědomi svých povinností vůči nim. Ne lokaje lezoucí do zadku tomu, kdo dá víc,« uvedl europoslanec Hynek Blaško (SPD).
Dále promluvili např. místopředseda strany Svobodných a mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda nebo ředitel Institutu české levice, jak byl představen kandidát komunistů na prezidenta, Josef Skála.
Přestřelky na Facebooku
Zástupci KSČM byli na demonstraci podstatně viditelní. Ale na svém facebookovém profilu se proti akci dost razantně vymezil bývalý poslanec Jiří Dolejš: »Lidé jsou v krizi naštvaní na vládu. Ale nástup toho dnešního ultrapravicového slepence v trumpovském stylu by byla změna k horšímu. Proč dělat křoví okamurovcům a klausovcům, různým xenofobům a trollům? Od takové fašizace je třeba držet hygienickou vzdálenost. Sbližování s krajní pravicí nechci, ale v komunálu ještě přetrpím, že jde o jednotlivce a opravu chodníků. Směr změny vlády je ale velká politika a proto levicová KSČM nemůže být mezi svolavateli téhle obskurnosti a osobně mám za nerozum i dělat tomu křoví. Protože své výhrady vůči některým nenávistným cílům akce těžko vyjádřit jen tzv. kritickou účastí a taková změna by byla k horšímu.«
Již včera se účasti vzdal jeden z plánovaných řečníků, poslanec Jiří Kobza (SPD), který na svém facebookovém profilu uvedl: »Protože máme informace, že jsou připravené provokace, které mají zdiskreditovat vlastenecká hnutí a zejména SPD před komunálními, pražskými a senátními volbami, nebudu se zítra účastnit demonstrace, abych nezadal záminku k jakékoliv akci protistrany, kterou by následně novináři vyšlehali do závratných výšek, nedbaje vlastní špíny. Přeji vám, kteří přijedete, ať vše proběhne v klidu (dost možná, že když tam SPD nebude, nebude se ani nic dít). Po volbách SPD plánuje vlastní akci.«
»Chci pozdravit dnešní protivládní demonstraci. Kdybych dnes mohl, přišel bych. Souhlasím totiž s osmi z deseti požadavků iniciativy , která je organizátorem. Osmdesát procent témat té demonstrace je levicovejch jako dlouho nic tady. A lidi tam přijdou ne z plezíru a za zábavou jako na Chvilky, ale z naprostý hrůzy z toho, co přichází, a proti vládě, která na všechny kašle. Že budou vystupovat spíš exoti – naše chyba, přátelé!« vzkázal na Facebooku přes svůj profil někdejší šéf Zelených Matěj Stropnický.
»Je mi smutno a občas se i zasměju nad příspěvky některých ‚odborníků na všechno‘. Jak doma ve svém komfortním prostředí rozepisují své ‚odborné analýzy‘, ve kterých nám sdělují mnoho zaručených pravd a důvodů proč se nezúčastnit. Sezením doma na zadku nic nezměníte. Nezajímá mě v tuto chvíli kdo je kdo, a kdo za kým je, co se šeptá, atd.! Co mě zajímá, jsou důvody proč se zúčastnit. Například: Nechci v zimě mrznout. Nechci, aby mrzli moji blízcí. Nechci žádný svetr. Nechci zdražování. Nechci válku, chci mír. Nechci zkorumpované a zfetované politiky. Nechci tuto vládu. Chci budoucnost. Chci svobodu a chci žít,« vysvětlil důvody své přítomnosti předseda strany DOMOV ve volební koalici PRAHA NÁŠ DOMOV David Tygr Ploc, který nicméně litoval, že nemohl vystoupit před zaplněným Václavským náměstím s projevem v původně domluveném rozsahu.
Zbyšek Kupský
https://www.iportal24.cz/featured/vaclavak–bouri–zatim–mozna–nejvetsi–demonstraci–od–prevratu/